Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Divatos életvitel vagy befektetés a jövőbe? – környezettudatosságról beszélgettünk

Hogyan tudunk fiatalként trendik és környezettudatosak lenni egyszerre? Erről írt vendégposztjában Aranyosi-Ávéd Imola.

Mit jelent egyetemistaként környezettudatosnak lenni? 

Ezerféle divatos vászon szatyor, melyet mindig otthon felejtesz. Vizes üveg, kávés kulacs, amik egész nap a válladat húzva a táskádban kocognak. Szelektív kukák, melyekért gyalogolhatsz kilométereket, hogy olyat találj, ami valóban szelektív. Gyanús pillantások a pénztárnál, amikor meglátják, hogy nem átlátszó műanyagban vannak a becsületesen megmért paradicsomjaid. Elsőre talán ez juthat eszébe egy egyetemistának a környezettudatos életmódról. 

Környezettudatosnak lenni manapság menő, divatos. De a divat változó, egyre gyorsabban fluktuál. Mi lesz akkor, ha már nem lesz trendi hashtag a zero waste címke? Divatból használjuk a vászon szatyrokat vagy valóban az élhető környezetünkért, a Földért, a gyermekeink jövőjéért? 

Ha átérzed a fentebb leírtakat, és némi nyűggel jár ez a divat számodra, akkor ideje, hogy a környezeted védelmét életmódnak tekintsd, és ne valamiféle sikkes jótékony, plusz tevékenységnek. És akkor, ha rájövünk mindannyian, hogy a jelenlegi helyzetben szükségünk van nekünk is és a Földnek is a környezettudatos életvitelre, akkor már észre sem fogjuk venni nehézségeit, valamint tovább fog tartani divatipari ciklusa, soha nem lesz “divatjamúlt”.

Nagyon fontos, hogy természetvédő gesztusaink a napi rutin részévé váljanak, magától értetődő, de tudatos, szükségszerű magatartásként tekintsünk rá. 

Mindig készülj fel a vásárlásra! Írj egy átgondolt listát, vigyél szatyrot, vászonzsákot amennyire szükséged van, így biztosan csak a szükséges dolgokat vásárolod meg. Ne munkából, egyetemről hazafele ugorj be az üzletbe csak egy tejért, mert szinte biztos, hogy még eszedbe jut a müzli, a kenyér, a sajt, a víz és a pénztárnál rájössz, hogy pont most nincs nálad szatyor, muszáj lesz műanyagot vegyél. Aztán hazaérsz, és meglátod, hogy kenyered is van, csak elfelejtetted, de akkor már a friss puha veknit eszed, a régi pedig mehet a kukába. Ne pazarolj az étellel, csak annyit vegyél meg, amennyit tudod, hogy megeszel mielőtt elromolna! Ha mégis megmarad vagy elromlik, ne a kukába dobd! Ha számára megfelelő, add egy kóbor kutyának, ha nem, akkor komposztálj! Nagyvároson is léteznek komposztálással foglalkozó szervezetek. Így a “szelektív” kukát is megkíméled eggyel kevesebb szeméttől. 

Valamint, hogy annyi műanyag palackot se kelljen eldobj, ne vegyél! Szerezz be egy vízszűrőt a csapra (nem olyan drága, mint képzeled), vagy vegyél visszavihető palackos szódavizet a kis sarki boltokban. Tudom, hogy az csak nagymamámnál divat, és nem talál a smart vízzel, de mivel a környezettudatosság trendi, a szódát is tekinthetjük annak. Na jó, ha egyik sem tetszik, vedd a vizet minél nagyobb, 5 vagy 10 literes kiszerelésben. A pénztárnál pedig észre sem veszed majd a kétkedő, furcsáló pillantásokat, ha tetteidet természetes részeként tekinted az életvitelednek. Még sorolhatnám a környezettudatos tippeket, de azokról már rengeteg netes cikket írtak.

A lényeg, hogy ne divatból csináld! Csináld úgy, mintha cipőt húznál az utcára vagy mintha fogat mosnál reggelente. (Apropó, vehetsz egy bambusz fogkefét is, nem drágább sokkal, mint a hagyományos!) A cipő viselése, a fogmosás is elengedhetetlen tevékenysége mindennapjainknak. Tekints a környezetvédelemre is így, hiszen lassan létfontosságú lesz a Földön.

Oszd meg, ha tetszik az írás!

Facebook kommentek