Az év eleje sokak számára nem csupán új lehetőségek időszaka, hanem egyben a szezonális depresszióval való küzdelem időszaka is. Az ünnepek utáni ürüsség, a hideg időjárás és a rövidebb nappalok sokakat megviselnek, ami gyakran levertséget, energiahiányt és motivációvesztést eredményezhet. De mi is az a szezonális depresszió, és mit tehetünk ellene?
Mi az a szezonális depresszió?
A szezonális affektív zavar (angolul Seasonal Affective Disorder, vagy SAD) egy olyan pszichés állapot, amely évszakhoz köthető hangulati ingadozásokat eredményez. Leggyakrabban a téli hónapokban jelentkezik, amikor a nappalok rövidebbek és kevesebb a napfény. Az állapot hátterében résben a cirkadián ritmus felborulása, valamint az agy szerotoninszintjének csökkenése állhat.
A kutatások szerint a SAD-tól szenvedők aránya a földrajzi elhelyezkedéstől függően változik. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy az északi félteke országaiban, ahol a téli hónapokban rendkívül kevés a napfény, a lakosság akár 10%-a is érintett lehet (Rosen et al., 1990). Forrás
Tünetek és diagnózis
A szezonális depresszió tünetei hasonlóak a klasszikus depresszióéhoz, de időszakosak. Ide tartozik a tartós levertség, az érdeklődés elvesztése, az állandó fáradtság, az alvászavarok (többnyire fokozott alvásigény), valamint a súlynövekedés. Ha ezek a tünetek legalább két egymást követő télen jelentkeznek, és tavaszra elmúlnak, akkor valószínűleg SAD-ról van szó.
Mit tehetünk ellene?
1. Fényterápia
A fényterápia az egyik leghatékonyabb kezelési módszer SAD esetén. Egyes kutatások szerint a napi 30-60 percet igénylő, erős (legalább 10 000 lux) fényû lámpával végzett terápia jelentősen javíthatja a tüneteket (Lam et al., 2006). Forrás
2. Testmozgás
A rendszeres fizikai aktivitás nemcsak a hangulatunkat javíthatja, hanem segíthet a stressz csökkentésében is. Még egy egyszerű napi séta a szabad levegőn is hozzájárulhat a szerotoninszint növeléséhez.
3. Egészséges étrend
Az omega-3 zírsavakban gazdag ételek, mint a halak, valamint a B-vitaminok fogyasztása kedvező hatással lehet a mentális egészségre.
4. Kapcsolattartás
A barátokkal, családdal való kapcsolattartás segíthet előzéni az izoláció és a magány érzését, amely gyakran társul a szezonális depresszióhoz.
5. Szakember segítsége
Ha a tünetek súlyosak, és a mindennapi életvitelben akadályoznak, érdemes pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulni. A kognitív viselkedésterápia és egyes esetekben az antidepresszánsok is hatékonyak lehetnek.
Hogyan kerüljük el a téli levertséget?
A szezonális depresszió megelőzése szempontjából kulcsfontosságú a tudatosság. Próbáljunk meg minél több időt tölteni szabad levegőn, még borús napokon is. A napirend kialakítása és a rendszeresség szintén segíthet az érzelmi hullámzások enyhítésében.
Összegzés
A szezonális depresszió valódi kihívást jelenthet, de megfelelő stratégiákkal kezelhető és megelőzhető. Az életmódbeli változtatások, a fényterápia, valamint a környezetünkkel való aktív kapcsolattartás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a téli hónapokat pozitívan éljük meg. Ha érintettnek érezzük magunkat, ne habozzunk segítséget kérni – a mentális egészség éppolyan fontos, mint a testi.
Facebook kommentek