A nemrégiben megjelent boldogságos cikkünk kiegészítéseként egy tudományos kutatással jelentkezünk. Hogyan tegyünk magunkat boldoggá? Passz…
Egy friss kutatás választ adott az úgynevezett boldogság-paradoxonra, amely szerint minél inkább törekszünk a boldogságra, annál kevésbé érjük el. A ScienceDirect szerint különböző tanulmányok már több mint egy évtizede dokumentálják ezt a jelenséget, de kevés kutató mélyedt el abban, hogy mi állhat a háttérben. Az Applied Psychology: Health and Well-Being szaklapban közzétett tanulmány most arra világít rá, hogy a túlzott boldogságkeresés lelkileg kimerítő, és közben csökkenti az önuralmat és az akaraterőt. Ezáltal könnyebben válunk hajlamossá a kísértésekre és olyan döntésekre, amelyek végül rontanak boldogságunkon.
„A boldogság keresése olyan, mint a hólabda-effektus. Minél inkább próbálja valaki boldoggá tenni magát, annál inkább kimerül, és annál nehezebbé válik, hogy olyan dolgokat végezzen, amelyek valóban boldoggá teszik” – magyarázta a tanulmány egyik szerzője, Sam Maglio. Hozzátette, hogy ez a jelenség hasonló ahhoz, amikor valaki egy hosszú munkanap után hazaér: minél fáradtabb lelkileg, annál inkább hajlamos arra, hogy ne végezzen hasznos dolgokat, például takarítást, hanem inkább csak görgessen a közösségi médián.
Egy korábbi, 2018-as kutatás is hasonló eredményre jutott. E szerint azok, akik aktívan próbálnak boldogabbá válni, gyakran úgy érzik, hogy nincs idejük semmire, és az emiatt érzett stressz végül boldogtalanná teszi őket.
A kutatók hangsúlyozták: gondolataink, érzelmeink és viselkedésünk folyamatos szabályozása rendkívül kimerítő, és a több millió dolláros önsegítő iparág miatt egyébként is erős nyomás nehezedik az emberekre, hogy mindig jobban érezzék magukat. Ezzel szemben a boldogságkeresés mentálisan nagyon megterheli az erőforrásainkat.
A kutatás során több száz embert kérdeztek meg, és megfigyelték, hogy minél inkább próbáltak boldogabbá válni, annál kevésbé jeleztek önuralmat a mindennapi életükben. A kutatók szerint ennek az az oka, hogy a boldogságkeresés és az önuralom ugyanazokat a mentális erőforrásokat használja fel.
Tudta, hogy a Föld 26 másodpercenként pulzál, és senki sem érti pontosan, miért? Miért hagyták abba az egyiptomiak a piramisok építését? Miért nő az emberiség átlagos IQ-ja évtizedenként 3 ponttal? Minden válasz kiderül az új könyvből. Az Észkombájn-sorozat most kedvezményes áron, csomagban is megvásárolható.
Facebook kommentek