Amíg a társadalom igényt tart rá, mindig lesz politikai kínálat is – állítja Claudiu Tufiș szociológus, aki Călin Georgescu váratlan választási eredményét elemezte. Szerinte most az a kulcsfontosságú, hogy megértsük, honnan ered ez a kereslet. – írja a Maszol.ro
Claudiu Tufiș, a Bukaresti Egyetem Politikai Tudományok Karának docense Călin Georgescu meglepő választási sikerével kapcsolatban kifejtette, hogy amikor a Románok Egyesüléséért Szövetség megjelent, néhány párt már rendelkezett olyan belső adatokkal, amelyek jelezték, hogy az új párt bekerülhet a parlamentbe. „Most viszont az adatok későn kezdték kirajzolni Georgescu mozgalmát, és azok sem voltak pontosak. Így Georgescut 10-12 százalék közötti eredményre vártam” – írta Facebook-bejegyzésében Tufiș.
A szociológus úgy látja, Georgescu sikere válasz volt a Ciolacu–Simion „paktum” körüli manipulációs kísérletként érzékelt helyzetre. „Az alkotmánybíróság (CCR) hibás döntése Șoșoacă jelöltségének elutasításáról, illetve a Központi Választási Iroda (AEP) szintén hibás határozata, amelyben Georgescut felszólították online anyagai visszavonására, hozzájárulhattak az összkép kialakulásához. Ha orosz befolyást keresnek, érdemes a CCR-nél és az AEP-nél is körülnézni, mert ott is lehet ilyesmi” – jegyezte meg az elemző.
Tufiș szerint a román társadalom jelentős keresletet mutat egy ilyen típusú politikus iránt. Az igények okait azonban nehéz feltárni, mivel Romániában a pandémia óta nem végeztek átfogó szociológiai kutatásokat. „Amíg kereslet van a társadalomban, mindig lesz erre politikai kínálat is. A lényeg most az, hogy megértsük, honnan származik ez a kereslet, mert nem vezethető vissza egyetlen tényezőre. Nem csak gazdasági helyzetről, nem csak a hagyományos szereplők iránti bizalomhiányról, vagy pusztán kommunikációról, manipulációról van szó” – írta a szociológus.
Hangsúlyozta, hogy egy fejletlen politikai kultúráról van szó, amely reagál az „idegennek” érzékelt témákra. Ehhez hozzáadódik a politika iránti érdektelenség, illetve az információk szűrésének és értelmezésének hiánya. „A következő napokban sokan próbálnak majd magyarázatot adni arra, mi történt, de ezek a magyarázatok gyakran pontatlanok és hiányosak lesznek. Nem érthetjük meg, mi és miért történt, ha nem tanulmányozzuk a jelenséget – márpedig hosszú ideje nem végeztek komoly kutatásokat ezen a téren” – összegzett Claudiu Tufiș.
Facebook kommentek