A hormonális zavarok különböző tünetekkel jelentkezhetnek, ám sokan nem tulajdonítanak nekik kellő figyelmet. Amennyiben az utóbbi időben minden különösebb ok nélkül növekedett a testsúlyod, vagy rendszertelenné vált a menstruációd, elképzelhető, hogy hormonális egyensúlyhiány áll a háttérben.
Ezeket a figyelmeztető jeleket sokan félvállról veszik, pedig lényeges lenne minél előbb kideríteni a pontos kiváltó okot. Összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb tüneteket, amelyek hormonális problémára utalhatnak.
MENSTRUÁCIÓS ZAVAROK Az egészséges nők menstruációs ciklusa általában szabályos, a legtöbb esetben 21 és 35 nap között jelentkezik. Ha azonban gyakran késik, sőt esetenként teljesen kimarad, az esetek többségében hormonális zavarra utalhat. Ha ilyen jelenséget tapasztalsz, érdemes mielőbb orvoshoz fordulnod.
VÁRATLAN SÚLYGYARAPODÁS Ha rendszeresen sportolsz, az étrendeden sem változtattál drasztikusan, ennek ellenére mégis egyre több kilót szedsz fel, lehetséges, hogy hormonális eltérés áll a háttérben. A kortizol – azaz a stresszhormon – magas szintje vagy a pajzsmirigy alulműködése is hozzájárulhat a hízáshoz, azonban pontos diagnózist csak szakember állíthat fel.
FOLYAMATOS KIMERÜLTSÉG Ha eleget alszol (napi 7-8 órát), ennek ellenére állandóan fáradtnak érzed magad, az biztos jele lehet valamilyen problémának. Első lépésként próbálj meg apróbb változtatásokat bevezetni: feküdj le korábban, tölts több időt a friss levegőn, fogyassz több zöldséget és gyümölcsöt, valamint mozogj rendszeresen. Ha néhány hét elteltével sem javul a helyzet, mindenképpen keresd fel az orvosodat.
ERŐS HANGULATINGADOZÁS A hirtelen jelentkező hangulatváltozások, az ingerlékenység és a szorongás olyan tünetek, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni. Gyakran hormonális egyensúlyhiányra utalhatnak, így ha visszatérő problémát jelentenek és befolyásolják a mindennapjaidat, érdemes orvosi segítséget kérni.
ALVÁSZAVAROK Az ösztrogén hormon jelentős szerepet játszik az alvás minőségének szabályozásában, így ha régóta álmatlansággal küzdesz (éjszakánként gyakran felébredsz), érdemes ellenőriztetni az ösztrogénszintedet. Az álmatlanság gyakran együtt jár az állandó fáradtsággal is, hiszen az éjszakai ébredések hatással vannak a nappali energiaszintedre.
TÚLZOTT IZZADÁS A fokozott verejtékezés – különösen alvás közben – az endokrin rendszer nem megfelelő működésének egyik figyelmeztető jele lehet. A szerotonin hormon alacsony szintje is okozhatja ezt a jelenséget, így ha rendszeresen tapasztalod, feltétlenül érdemes felkeresned egy szakorvost.
Facebook kommentek