Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Önmagam építettem fel: Újságírásról, divatról és az erdélyi podcast-világ meghódításáról – Interjú Zatoschil Ballai Andorral

Hogyan építi fel valaki a saját karrierjét egy kisvárosból indulva, miközben újságíróként, modellként és podcasterként is maradandót alkot? Interjúnkban egy self-made tehetséggel beszélgettünk, aki szenvedéllyel és kitartással járja be az újságírás és a divat világát. Mesélt nekünk az írás iránti szeretetének gyökereiről, az erdélyi podcast-kultúra formálásáról, valamint arról, hogyan egyezteti össze a hivatását a mindennapi élettel. Inspiráló történet egy fiatal alkotóról, aki nemcsak a szakmájában, de saját közösségében is nyomot hagy.

1. Mondhatjuk, hogy self-made vagy, hiszen szinte mindent önkéntesen csinálsz. Mi a fő célod? Hová szeretnél eljutni az újságírással és a divattal kapcsolatos cikkeiddel? Miért döntöttél úgy, hogy podcastot is indítasz?

Igen, ez valóban így van. Abszolút self-made vagyok minden szempontból, modellként és újságíróként is. Fő célom az újságírással az volt, hogy igényes és maradandó munkát hagyjak magam után, amire később is büszke lehetek. Már az is egy megvalósult cél volt számomra, amikor láttam, hogy más újságírók is publikálták a divattal vagy életmóddal kapcsolatos cikkeimet.A podcast egyedi ötlet volt. Lakatos Leventét gyakran hallgattam, és éppen abban az időszakban végeztem az újságírói tanfolyamot a debreceni Médiaképzőn. Tudtam, hogy szeretnék kezdeni valamit az újságírással, és a podcast is ebbe a szakmába tartozik, hiszen interjúkat készítek, szerkesztek és publikálok. Igyekeztem valami érdekeset és eredetit alkotni Erdélyben a podcast által, hiszen itt is sok színes egyéniség van. Jól esett látni, hogy az emberek lelkesen hallgatják, és kíváncsiak az erdélyi tehetségekre.

2. Honnan ered az írás iránti szereteted?
Az írás iránti szeretetem már gyerekkoromban kialakult, ugyanis nagymamám magyartanárnő volt, így nálunk nagyon fontos volt a jó szókincs, a helyes fogalmazás és a helyesírás. Ezáltal már életem korai szakaszában kialakult bennem az írás iránti érdeklődés, később pedig már a saját tudásomat használva írtam cikkeket.

3. Mikor érezted először, hogy az írás nem csupán hobbi, hanem akár hivatás is lehet?
Miközben végeztem az újságírói tanfolyamot, tudtam, hogy ez már nem csak hobbi számomra, hanem egy értékes szakma, amiből szeretném kihozni a maximumot. Amikor mások is publikálták a cikkeimet, például a Díszpolgár.hu oldalon, akkor éreztem igazán, hogy a jövőben is szeretnék fontos hivatásként tekinteni az újságírásra.

4. Ki volt a legnagyobb támogatód a karriered során?
Szakmailag mindenképp az Artwise, ugyanis ők készítettek nagyon kreatív borítóképeket minden egyes podcast-beszélgetéshez, és hetente posztoltak egy epizódot az Instagram-oldalukon. Ez mindkettőnk számára jó PR volt: az ő közönségük szívesen hallgatta a divatról szóló podcastot, számomra pedig ez előnyös reklám volt. Magánéletben mindenképp a párom és a családom voltak a legnagyobb támaszaim – jóban-rosszban mellettem álltak és mindig támogattak.

5. Mivel foglalkozol jelenleg megélhetés szempontjából? Hogyan egyezteted össze ezt az újságírással és a podcastkészítéssel?
Több helyen is dolgoztam már, legutóbb a Wyndham Hotelben, mint recepciós. Jelenleg a multinacionális cég egyik ügynöke vagyok, ahol adatok kezelésével foglalkozom. Emellett idén diplomázom le a titkári posztlicin, és modellkedem is néha. Annak ellenére, hogy sok mindennel foglalkozom egyszerre, nem érzem, hogy túl zsúfolt lenne az életem, mivel mindent jól beosztok. Így mindig akad havonta egy kis idő az újságírásra és a podcastre is, ami bőven elegendő ahhoz, hogy minőségi munkát hozzak létre.

6. Mi volt eddigi pályafutásod legnagyobb mérföldköve?
Mindenképp a Transilvania Fashion Festival. Több helyi tervező szokta ott bemutatni a kollekcióját, ugyanakkor külföldi tervezők is hivatalosak az eseményre. A House of Byfield egy elég ismert amerikai márka, amelynek tervezője a New York-i Carmichael Byfield. Vele már az esemény előtt felvettem a kapcsolatot, és meghívott az esemény kulisszái mögé, hogy interjút készítsek vele. A vele készült podcastot a divatbemutató előtt vettük fel, emellett videóinterjú is készült. Carmichael több világsztárnak is készített már öltönyt, köztük a rapper 50 Cent is vásárolt tőle. Számomra mindenképp ez a kollaboráció a legnagyobb mérföldkő.

7. Mennyire fontos számodra az ismertség? Mi a célod vele?
Egy kisvárosban nőttem fel, ahol mindenki ismer mindenkit. Nagymamám ott volt magyartanárnő, és gyakran szervezett előadásokat, megemlékezéseket nemzeti ünnepekkor. Anyukám szintén tanár, és újságíróként is gyakran publikált cikkeket, így nálunk gyakori volt az újságokban való szereplés. Így az ismertség nem áll távol tőlem, de nem is vágyom túl nagy figyelemre. Inkább a munkám kapjon figyelmet – legyen az egy profi modellmunka, vagy egy jól sikerült cikk, esetleg podcast. Én, mint ember, nagyon szelektíven választom meg, hogy kivel ismerkedek meg közelebbről.

8. Kik inspirálnak? Milyen külföldi oldalakat követsz, olvasol rendszeresen?
Többen inspirálnak. A podcast kapcsán már említettem Lakatos Leventét, aki a fő inspirációm volt a podcast megalkotásához. Az élet más területein is sokan inspirálnak, például zenei előadók, akiknek a dalai átsegítettek nehezebb időszakaimon – ilyen például The Weeknd. Örök kedvencem Britney Spears, akinek fellépései és karrierje inspirálnak: ő is modellkedett többször, és nagy túlélő, aki minden akadályt képes legyőzni. Ez számomra szakmailag és magánéletileg is motiváló. Nem olvasok rendszeresen, de amikor van időm, általában önéletrajzi könyveket veszek kézbe, mert érdekesek a művészek élettörténetei, és sokszor inspirálóak is.

9. Tervezel új projektet a közeljövőben? Ha igen, miről szólna?
Nagyon sok ötletem van még podcast kapcsán, de egyelőre nem szeretnék semmit kijelenteni. Tervek mindig vannak, de még semmi sincs konkrétan leszögezve. A cél mindenképp az, hogy több nagyobb név, nemzetközileg ismert művész is legyen a vendégem. Egyelőre egyeztetünk, aztán meglátjuk, mi fog létrejönni.

10. Milyen témák érdekelnek, amelyekkel eddig még nem foglalkoztál, de szívesen tennéd?
Tervben van több kreatív projekt kivitelezése, és a podcast kapcsán is több új, érdekes témát szeretnék feldolgozni a jövőben. Eddig főként tervezők vagy zenészek voltak a vendégeim, de ugyanúgy fontosnak tartom a rendezők, producerek vagy szervezők munkáját is, akik az alkotások létrejöttében kulcsszerepet játszanak. Több ilyen típusú beszélgetést szeretnék hozni a hallgatóknak, hiszen a háttérmunkák – legyen szó rendezésről vagy tervezésről – hosszú és érdekes folyamatok.

+1. Milyen márkákat, termékeket vásárolsz és ajánlasz másoknak?
Lehet, meglepő, de nem igazán hordok divattervezői termékeket. Értékelem és érdekelnek a helyi alkotók munkái, de leginkább a podcast szempontjából, hogy bemutassam őket, és megismertessem alkotásaikat másokkal. Nem vagyok kifejezetten fast fashion ellenes: úgy gondolom, lehet az embernek tervezői és fast fashion darabjai is, ha mindent hosszú ideig használ, és tartós darabokat vásárol. Sokszor az outletek is tökéletesek lehetnek minőségi és mutatós ruhadarabok beszerzésére.

Oszd meg, ha tetszik az írás!

Facebook kommentek