Lássuk be, legtöbben imádunk utazni és nyaralni menni, esetleg egy hosszú autóút alatt hasznosan eltölteni az időt, olvasva vagy laptopozva közben. Ebben viszont sokunkat – férfit és nőt, gyereket és felnőttet egyaránt – megakadályoz az utazás közbeni rosszullét.
Már tudatában vagyunk, hogy a nyaralást megelőzően, és utána is vár ránk egy hosszú és kellemetlen pár óra, ami sokszor elronthatja az egész élményt; és azt is tudjuk, hogy nem fogjuk fontos dolgainkat intézni az unalmas út közben, mert az émelygés azonnal közbeszól, ahogy elolvastuk az első sort.
Sokunkat érdekelhet, hogy mi is állhat ennek a hátterében, mi válthatja ki a szervezetünkből ezt a reakciót. Az utazás közbeni rosszullétet a tengeribetegséghez lehet hasonlítani, vagy akár annak az egyik megnyilvánulásának is nevezhetjük. Ugyanis a tengeribetegség azért következik be, mert nem érzünk biztos talajt a lábunk alatt, ingadozik az egész, amin állunk. Akárcsak autózás közben.
Az érzékszerveink teljesen összezavarodnak, mert amíg a szemünkkel érzékeljük, hogy helyet változtatunk, addig például a fülünk nem így fogja fel. A testünk nyugalmi helyzetben van, mégis mozgást érzékel, és haladunk, imbolygunk az autóban. A fülünk nagy szerepet kap a helyváltoztatásban, mert a belső fülben lévő egyensúlyérzékelő szerv segítségével a testünket egyensúlyban tudjuk tartani legegyszerűbb tevékenységekeink elvégzése közben. Viszont autóban üléskor ez a szerv nyugalmat észlel, és így küldi az agynak az információt (ráadásul, ha olvasunk, az szintén egy nyugodt tevékenységnek számít). A szemünk viszont helyváltoztatást érzékel, az pedig ilyen adatot közvetít az agyunknak. Az egyik érzékszerv mozgást, a másik meg nyugalmi állapotot közvetít. Ez teljesen összezavarja az agyat, így az hallucinációként, teljes képzavarként fogja fel. Ez sápadást, émelygést, hányingert, majd hányást vált ki belőlünk. Ezen tüneteket fokozhatják a hatalmas kanyarok, hirtelen fékezések, étkezés, erős illatok. Ha egy monoton utazásban van részünk, és az autó (vagy más jármű) mozgása nem változik olyan sokat, akkor a szervezetünk hozzá is szokhat, és akár elmúlik a rosszullét.
Ezen a problémán segíthetnek különböző gyógyszerek, amelyeket javarészt utazás előtt kell bevenni, nem akkor, amikor a rosszullét jelentkezik. Segít, ha lefelé nézés helyett az ablakon nézünk ki, ha elől ülünk az autóban, és nem étkezünk az autóút ideje alatt, és előtte sem kicsivel.
A rendszeresen ingázóknak (főleg ha egyik városból a másikba kell eljutni, ami rettentően hosszú tud lenni – szólok itt egyetemista társaimhoz például), vagy olvasni vágyóknak rossz hír, hogy, ha „hányós” vagy, és nem vettél be gyógyszert, jobb ezt hanyagolni az utazás alatt. Ezzel a problémával pedig bárki küszködhet, szóval nem kell kétségbeesni, ha közéjük tartozol.
Tornai Anett
Facebook kommentek