Az Oxford Egyetem 2024-ben az „agyrothadás” kifejezést választotta az év szavának. Ez a fogalom arra utal, hogy a túl sok könnyed, nem kihívást jelentő, interakciót nem ösztönző online tartalom – mint például TikTok-videók – fogyasztása mentálisan és szellemileg káros hatással lehet ránk. Bár gyakran viccelődnek azon, akik folyamatosan pörgetik ezeket a rövid videókat, egy kínai kutatás azt sugallja, hogy lehet, hogy van valami alapja a félelmeknek.
A kutatás során több mint száz egyetemistát vizsgáltak, és megkérdezték őket a rövid videókkal kapcsolatos szokásaikról. Az eredmények azt mutatták, hogy azoknál, akik erőteljesen kötődtek ezekhez a tartalmakhoz, eltérések mutatkoztak az agyuk szerkezetében. Például több szürkeállományuk volt azokban az agyi területekben, amelyek az érzelmi szabályozásért és a döntéshozatalért felelősek. A kutatók szerint ez azt jelentheti, hogy ezek az emberek erősebben reagálnak a rövid videók által kiváltott jutalomérzetekre.
Egy másik agyi terület, a kisagy is megnövekedett ezeknél a személyeknél, ami arra utalhat, hogy az agyuk hatékonyabban dolgozza fel az ilyen típusú tartalmakat – valószínűleg a gyakori binge-watching (folyamatos videónézés) következményeként. A kutatók figyelmeztetnek, hogy ez egy ördögi kört idézhet elő: minél többet néz valaki ilyen videókat, annál erősebbek lesznek az agyában ezek a kapcsolatok, és egyre nehezebbé válik a leállás.
A kutatás során az alanyok agyi aktivitását pihenés közben is figyelték, és azt találták, hogy a rövid videók függőivé váltak esetében erősebb összefonódás alakult ki bizonyos agyi területek között, amelyek az önkontrollal, önértékeléssel és érzelmi feldolgozással kapcsolatosak. Ez arra utalhat, hogy ezek az emberek nehezebben szakadnak el a videóktól, és hajlamosabbak arra, hogy másokhoz hasonlítsák magukat.
Lehet, hogy a TikTok tényleg tönkreteszi az agyunkat?
Bár a kutatás eredményei elsőre aggasztónak tűnhetnek, fontos figyelembe venni, hogy a technológiai fejlődéssel mindig együtt jártak hasonló aggodalmak. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a kutatás nem bizonyítja egyértelműen, hogy a TikTok ténylegesen károsítja az agyat. Az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy a kutatás csak egy adott pillanatban készült – nem követte a résztvevőket hosszú távon, így nem tudjuk, hogy a videók nézése okozta-e az agyi változásokat, vagy eleve olyan emberek vonzódtak jobban a tartalomhoz, akiknek hasonló agyi szerkezettel rendelkeznek.
Emellett a kutatás olyan kérdőíveken alapult, amelyek a „videófüggőséget” mértek, de ez egy nem hivatalosan elismert fogalom, és nincs tudományos bizonyíték arra, hogy valóban létezne ilyen klinikai zavar.
Összességében tehát nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy a TikTok negatívan alakítaná az agyunkat. Ez nem jelenti azt, hogy a túl sok rövid videó nézése ne lenne problémás – inkább azt hangsúlyozzák a szakértők, hogy tudatosan kell használni a technológiát, és egészséges digitális szokásokat kell kialakítani, ahogyan azt a BBC Science Focus cikkében is olvashatjuk.
A TikTok és más rövid videós közösségi oldalak negatív hatásairól már a Telex is írt. Az általunk megkérdezett pszichológus szerint, bár szinte lehetetlen elkerülni az ilyen típusú tartalmakat, nem ideális pihenési forma a reelek folyamatos pörgetése, mivel függőséget okozhatnak, és a gyerekek figyelmi képességét is csökkenthetik, valamint gátolhatják a koncentrációt.
Tudta, hogy a Föld minden 26. másodpercben pulzál, és senki nem tudja pontosan, miért? Miért hagyták abba az egyiptomiak a piramisok építését? Miért nő az emberiség átlagos IQ-ja évtizedenként 3 ponttal? Minden válasz kiderül az új könyvből. Az Észkombájn-sorozat most kedvezményes áron, csomagban is elérhető.
Facebook kommentek